Temizlik Firması İş Güvenliği

Temizlik Firması İş Güvenliği

Temizlik sektöründeki işverenler çalışanlara iş güvenliği konusunda özellikle önem vermelidir. Bir temizlik firması için iş güvenliği detayları oldukça önemlidir. Çalışanlara sağlıklı bir çalışma ortamının sağlanması, işyerindeki sağlık tehlike ve risklerinin tanımlanması ve kontrol altına alınabilmesi amacıyla uygulamaların tanımlanmasıdır.

Temizlik firması iş güvenliği konularında bir çok unsurun üzerinde durabilir. Özellikle kayarak,takılarak düşme gibi iş kazaları temizlik sektöründe fazlaca yaşanmaktadır. Temizlik personeli iş güvenliği eğitimi ile iş kazalarını önleyerek sağlıklı bir çalışma yaratmalıdır.

Temizlik İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Temizlik yaşamımızın her detayında önemli bir faktördür. İş hayatında ise  endüstriyel alanlarda, kapalı ve açık alanlarda, kamu alanlarında ve özel şirketlerde yapılan temel hizmet sektörüdür. İş sağlığı ve güvenliği unsurları çalışanların işyerine ve çevreye bağlı olarak değişmektedir. Bu durumun en bariz nedenlerden biri   temizlik işlerinin çoğunun güvencesiz iş sözleşmelerine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Temizlik firmalarının işverenleri çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olmanın yanında işçilerinin çalıştıkları bölge bilgi sahibi değildir. Temizlik sektörü çok geniş alanda sorumluluklar barındığından ötürü çalışanlar birbirinden farklı fiziksel,kimyasal,biyolojik ve psikososyal risklere maruz kalmaktadır.

Temizlik işlerinde karşımıza çıkan biyolojik tehlikeler; 

Temizlik sırasında yada elektrik süpürgesini kullandığınızda açığa çıkan toz ve aerosolların içerisine yerleşmiş bulunan mikroorganizmalar baktriyel entodoksinleri ve mantar salgıları içerir. Bu salgılar insan bedenine temas ettiği takdirde  iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir tehdit olarak görülebilir.

Temizlik işlerinde karşımıza çıkan fiziksel tehlikeler;

Temizlik sektöründe çalışanlar için fiziksel olarak iş sağlığı ve güvenliğini etkileyen unsurlar arasında ergonomik olmayan  ergonomik olmayan iş ekipmanı (elektrik süpürgelerinin kısa tutma boruları gibi), çalışma alanı (düzgün olmayan postüre sebep olan kapalı ve dar çalışma alanları gibi), elle yük taşıma, merdivenlerden ve yüksek platformlardan düşme, ıslak ve kaygan zemin, düşen objeler, hareketli makine parçaları, kırık cam gibi keskin objeler, elektrik tehlikelerine bağlı gelişen her türlü riski içerir. Ayrıca temizlik yaparken de duruş bozukluğu iş sağlığı ve güvenliğini olumsuz olarak etkileyen bir unsurdur.

İşveren ve müşterinin artan esneklik ve verimlilik istekleri karşısında temizlik çalışanları çoğunlukla ağır iş yükü ile karşılaşmaktadırlar. Çoğu zaman güvencesiz iş sözleşmeleri veya sözleşme yapılmadan işe alınırlar. Genel olarak kazançları ve sosyoekonomik statüleri düşüktür. İşi kaybetme korkusu, sözleşme sorunları, eğitim ortalamasının düşüklüğü ilave stres faktörlerini oluşturmaktadır. Sonuç olarak temizlik şirketleri zaman zaman işçi bulmakta zorlanmaktadırlar.

Yukarıda anlatılan temizlik işlerinde iş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerini yerine getirmek tabi ki iş kazalarını belli oranlarda engelleyebilir. Fakat bir işveren olarak kurumunuzda güvenlik kültürünü öncelikle kendiniz anlamanız daha sonra çalışanlarınıza bu durumu aktarmanız gerek. Kısaca kurumunuzda Güvenlik kültürü bilinci oluşturmanız gerek.

Temizlik işletmeniz için OSGB hizmetlerinden yararlanmak isterseniz istediğiniz zaman uzman ekibimizle iletişime geçip ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

Efor OSGB İstanbul; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinizde güvenilir çözüm ortağınızdır. Efor ile İş Sağlığı ve Güvenliğiniz EMİN ELLERDE!