OSGB Firmaları İSG Hizmeti Ücretleri

OSGB Firmaları İSG Hizmet Ücretleri 

OSGB Fiyatlarının Hesaplanmasında; Çalışan sayısı, firma sektörü, çalışan profili, lokasyonlar, hizmetin verilişindeki fiziki ziyaret, irtibat kurma sayısı ve İSG-Katip sisteminde alacağı süre gibi kriterler değerlendirmeye alınacağı için, standart bir ücret listesi oluşturulması mümkün değildir; Firma yapısına göre,  terzi usulü denilebilecek şekilde ücret belirlenir. Ayrıca ülkemizdeki aşırı para basmanın bir sonucu oluşan yüksek enflasyon ortamı nedeniyle OSGB danışmanlık ücretleri sürekli yukarı doğru revize edilmek zorunda kalınmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı kişi başı olarak, Az tehlikeli sınıfta, 10 dakika, Tehlikeli Sınıfta 20 dakika, Çok tehlikeli sınıfta ise 40 dakika aylık hizmet verirler ve bir ay içerisinde toplam 180 saati aşamazlar dolayısıyla Az tehlikeli sınıfta en fazla 1000 kişiye, tehlikeli sınıfta 500, çok tehlikeli sınıfta ise 250 kişiye kadar hizmet verebilirler.

İşyeri Hekimi kişi başı olarak, Az tehlikeli sınıfta, 5 dakika, Tehlikeli Sınıfta 10 dakika, Çok tehlikeli sınıfta ise 15 dakika aylık hizmet verirler ve bir ay içerisinde toplam 180 saati aşamazlar dolayısıyla Az tehlikeli sınıfta en fazla 2000 kişiye, tehlikeli sınıfta 1000, çok tehlikeli sınıfta ise 750 kişiye kadar hizmet verebilirler.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi İşletmecileri Derneği; OSGBDER Temmuz 2023 Yılı Asgari Fiyat Listesi web sitesinde yayınladı. İşyeri tehlike sınıfına göre;

  • İş Güvenliği Uzmanı çalışan kişi başı asgari fiyat hesabı: 

Az tehlikeli: 75.TL          Tehlikeli: 200.TL           Çok tehlikeli: 480.TL        (+KDV %20)

  • İşyeri Hekimi çalışan kişi başı asgari fiyat hesabı:

Az tehlikeli: 90.TL         Tehlikeli: 180.TL            Çok tehlikeli: 270.TL         (+KDV %10)

  • İSG Katipte görevlendirilen saat bazlı olarak ortalama ücretlendirme ise;

İşyeri Hekim; 1000.TL/Saat             İş güvenliği uzmanı: 500.TL/Saat

Her ilde kendi piyasa koşullarına göre fiyatlar farklı olacaktır. İstanbul OSGB Firmaları fiyatları şehrin getirdiği maliyetler ve ulaşım zorlukları nedeniyle daha yüksek olacaktır.

OSGB Ücretleri; Her iki hizmet (iş güvenliği ve iş sağlığı) bir arada alındığında daha uygun bir hesaplama çıkarılır çünkü iki branşın bir arada sinerjik çalışması maliyeti düşürecektir ve daha uygun fiyatlandırmayı sağlayacaktır…

Yetkilendirilmiş OSGB Listesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen İSG-Katip web sitesi üzerinden ulaşılabilir. Her OSGB sadece kendi bulunduğu il ve kara komşularında hizmet verebilmektedir.

İSG Hizmet Süresi Hesaplama

İSG İşyeri Tehlike Sınıfları

Örneğin şirketinizin adresi İstanbul, Kağıthane İlçesinde ise en maliyet ve ulaşım avantajları nedeniyle en mantıklı seçim  İstanbul OSGB Firmaları arasından Kağıthane İlçesinde kurulu OSGB Listesi üzerinden firmaları seçerek fiyat teklifleri almanız, hatta ofislerine gidip kurumsal yapıları ile ilgili bilgi almanız, eğer gidemiyorsanız da ofisinize davet edip görüşmeniz olacaktır. Mali Müşaviriniz gibi sürekli hizmet alacağınız OSGB firmasını iyi tanımanız iş sağlığı ve güvenliği konusunda  güvenilir, kaliteli ve iyi referansları olan bir çözüm ortağı seçmeniz şirketinizin geleceği için önemlidir. Sadece ucuz fiyat odaklı olmak her hizmette olduğu gibi bu alanda da mağdur olmanıza neden olacaktır.

Atalarımızın söylediği gibi; “Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti”  Biz Efor OSGB olarak;  Sektörümüzde en ucuzu değil, en iyisi olma vizyonu ile çalışmaktayız. Müşterilerimize “fiyat” değil “katma değer” sunmak istiyoruz.

01.07.2023