Sosyal Mesafe ve Covid-19 Sonrası İşe Dönüş

Covid-19 Sonrası İşe Dönüş Süresi ve Sosyal Mesafe

Sosyal Mesafe ve Covid-19 Sonrası İşe Dönüş: İşyerlerinde Covid-19 ile Mücadelede Yapılması Gereken Tüm Çalışmalar İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI ve İŞYERİ HEKİMLERİNİN İş Alanına Girmektedir.  Tüm dünya koronavirüs ile yaşamaya ve çalışmaya devam etmekten başka çare olmadığını görünce gerekli İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ eğitimlerini ve önlemlerini “Kırmızı Çizgi” olarak belirleyerek işbaşı yaptı. Efor OSGB olarak biz hemen hemen her sektörden firmalara, Covid-19 risklerini ve tedbirlerini de içeren İSG çalışmalarını yapıyoruz.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ilk ortaya çıktığında nasıl korunulacağı konusu tam belirlenemediği için insanların yoğun olduğu işyerleri çalışmaya ara vermişti. Uzmanlar hangi korunma tedbirlerinin alınması halinde bulaşın engellendiğinde hem fikir; temelde maske kullanımı, fiziksel mesafeye dikkat etmek ve temizlik kurallarına uymak yeterli.

11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde ilk COVID-19 vakasının ilan edilmesinden sonra, evden/uzaktan çalışmaya olanaklı birçok kurum bu yola başvururken, üretim ağırlıklı işletmeler ise çalışan sayısını asgari düzeyde tutmak için çalışanları dönüşümlü olarak işyerine çağırdı ve ya kronik hastalıkları olanlar için idari izin vb. izinler kullandırıldı. Kimi işyerleri kısa çalışma düzenine geçerek mal-hizmet üretimlerini sınırladı, kimi işletmeler hijyen koşulları, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeni ile geçici olarak faaliyetini durdurdu.

Bütün dünyayı etkisi altına alan virüs tehdidi nedeniyle, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de, toplu halde sosyal alanlarda (işyeri, temel ihtiyaç faaliyetleri, eğitim faaliyetleri, kültür-sanat faaliyetleri vb.) bulunmayı kısıtlayıcı tedbirler alındı. Ülkemizde, şehirlerarası hareketliliği azaltmak için uygulanan giriş-çıkış yasakları, genelde hafta sonlarını kapsayan sokağa çıkma kısıtlamaları ile birçok insan evde vakit geçirmeyi öğrendi, alışmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı’nın gün be gün açıkladığı vaka sayılarına göre, Covid-19 teşhisiyle hastanelerde tedavi gördükten sonra taburcu edilenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Koravirüsü yenerek yaşama tutanların sayısı ilk kez 24 Nisan’da pozitif vaka sayısını geçti.

Bu pozitif gelişmenin devam etmesi üzerine, devlet yöneticileri ilerleyen aylarda uygulanabilecek normalleşme takvimini açıkladı.

11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yavaş yavaş alım alış-veriş, kişisel bakım faaliyetleri gösteren işyerleri tekrar hizmet vermeye başlayacak.

Ağır kayıpların yaşandığı diğer ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de yavaş yavaş tedbirler azaltılarak kontrollü olarak kaldırılacak.

Hal böyle olunca Ramazan Bayramı sonrası tekrar işletmelerin tam kapasite çalışması, çalışanların işyerine dönmesi olası gözükmekte.

Evlerinde izole bir düzene alışmış olan birçok çalışanda, tıpkı uzun tatil dönüşü yaşanan adaptasyon sorunlarına benzer bir takım uyum sorunları yaşanabilir. Bu sorunların başında, birçok insanın dışarı çıkması nedeniyle salgında ikinci bir dalga yaşanması korkusu gelmektedir.

Kaygı ile başa çıkmak için işletmelerinde almaları gereken İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ tedbirleri var, örneğin;

1.Binaların hazır olması : Temizlik planları, dönüş öncesi gerekli denetimler, mekanik, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin kontroller yapılmalı.

2.İş Gücünün hazır olması : Kimin ne zaman döneceği ve iç iletişiminiz ile ilgili kuralları oluşturulmalı.

3.Erişim kontrolleri : Güvenlik ve sağlık kontrolleri, bina resepsiyonu, muhaberat, asansör ve ziyaretçiler için kuralar oluşturulmalı.

4.Sosyal mesafe planı : Yoğunluğu azaltmak için, zamanlama yönetimi ve ofis trafiği modelleri için yönergeler oluşturularak takip edilmeli.

5.Temas noktalarının azaltılması ve temizliğin artırılması : Temassız giriş uygulamaları, çalışma alanlarının temizliği, yemek saatleri planlanmalı, ortak alanların temizliğine önem verilmeli.

6.Güven odaklı iletişimin kurulması : Dönüş ile ilgili kaygıları kabul edilmeli, şeffaf iletişim kurulmalı, anket vb. yöntemlerle görüşleri alınmalı.

İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları her iş türüne özel çalışmalar yaparak hem işverenleri hem çalışanları Covid-19 dahil her türlü riske karşı korumaktadırlar.

Efor OSGB İstanbul; Tecrübeli İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinizde kaliteli ve güvenilir OSGB’dir. Efor OSGB ile Geleceğe GÜVENLE Bakın!