İşyerinde Tehlikelerin Tespit Edilmesi İçin 4 İpucu

Küçük İşletmelerde İş Sağlığı ve Güvenliği

İşyeri Güvenliğini Sağlamak İçin Tehlikeleri Tanımlayın

İşyerinde Tehlikelerin Tespit Edilmesi İçin 4 İpucu – Çalışanlarınızın güvenliğini sağlamak ve olası bir olayda yaralanma sayısını azaltmak için, iş yerinizdeki sağlık ve güvenlik tehlikelerini nasıl tespit etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü iş hukukuna göre her işveren çalışanlarını “gözetmek” zorundadır.

Her işyerinde, sektöre, lokasyona ve tesisin özel işlevine bağlı olarak farklı güvenlik tehlikeleri olacaktır, ancak her bir işletme aşağıdaki ana hatları, verilen ipuçlarını takip ederek işletmesi açısından iş sağlığı ve güvenliği açısından fayda sağlayacaktır.

1) Güvenlik Kontrol Listesi Oluşturun

Kapsamlı bir güvenlik kontrol listesi geliştirmek , daha güvenli bir işyeri oluşturmanın önemli bir adımıdır ve potansiyel tehlikeleri tanımlamak ve kaydetmek için sağlam bir temel olarak hizmet eder. Kontrol listenizi oluşturmadan önce , işyerinizin bulunduğu bölgeniz için geçerli olan sağlık ve güvenlik yönetmeliklerini araştırmanız ve ardından iş yerinize ilişkin düzenlemeleri organize etmeniz önemlidir . Bu bir kez tamamlandıktan sonra, çalışanlar ve yöneticiler tarafından referans için kolayca erişilebilen, okunması kolay bir şablon oluşturmalısınız.

2) Aydınlatma Sisteminizi Gözden Geçirin

Yanlış aydınlatma sistemleri, işyerinizin birçok alanında çalışanlar için çok sayıda soruna neden olabilir. İşyeri alanındaki bilgisayarlarda çalışanlar için uygun olmayan ışıklandırma, görme bozukluğuna, baş ağrısına ve diğer rahatsızlıklara neden olan göz yorgunluğuna neden olabilir. Kazaları önlemek ve uyumluluğu sağlamak için merdiven boşluklarında uygun aydınlatma gereklidir. Ayrıca işyerinizin dışına da bakmalısınız. Çalışanlarınız veya misafirleriniz işyerinizden park alanınıza doğru yürürken  uygun aydınlatmaya sahip olduğundan emin olmalısınız.

3) Havalandırma Sistemini Kontrol Edin

İşyerinde kötü hava kalitesi, baş ağrısı, yorgunluk ve ciddi vakalarda ve diğer solunum rahatsızlıkları gibi sorunlara neden olabilir. Yetersiz havalandırma sisteminin yaygın nedenleri arasında havalandırma eksikliği, nem ve kirli hava devam eden inşaat sayılabilir. Sıcaklık, nem ve hava akış ölçümlerini kontrol etmek ve kokuları, su hasarlarını veya diğer sızıntıları tanımlamak için genel bir kontrol yapmak oldukça yapmak önemlidir. Ek olarak, düzgün çalıştıklarından emin olmak için ısıtma ve hava sistemlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.

4) İşyerinizi Temiz Tutun

Temiz olmayan bir işyeri, önemli bir sağlık ve güvenlik tehlikesi olabilir. Pislikten kaynaklanan virüsler, kirlenmiş yüzeylere veya nesnelere dokunarak ve sonra elinizi veya parmaklarınızı ağzınıza sokarak hızla yayılır. İşyerinizi hijyenik tutun ve tüm tuvaletlerin en az günde bir kez temizlendiğinden emin olun. Çalışanların tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamasını ve öğle ve kafeteryada kendileri stirilize etmelerini önerin.

Her tesisin kendine özgü bir dizi tehlikesi olsa da, yukarıdaki ipuçları, tesisinizdeki daha sık karşılaşılan sorunların bir kısmını tanımlamak için iyi bir başlangıç noktası sağlar. Bu bilgiler iş güvenliği ve sağlığı açısından size bir temel sağlar.  Ancak iyi bir takip, profesyonel bir davranışa sahip olmanız durumunda, kaçırmış olabileceğiniz ek tehlikeleri belirlemek için tesisinizin bir saha değerlendirmesini yapmakta fayda vardır.

İşyerinde Tehlikelerin Tespit Edilmesi İçin 4 İpucu

Efor OSGB “HEDEF SIFIR İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI” vizyonu ile çalışarak işyerinizi ve çalışanlarınızı iş kazalarından korumak için gerekli eğitim, tedbir ve denetimleri yapmaktadır.

isggm