İSG Ulusal Yönetim Sistemleri Faydaları

Workplace Health and Safety

İSİG Meclisi verilerine göre; göre 2022 yılında 1843 çalışanın, evine ekmek götürme kaygısıyla çalışırken, iş kazası nedeniyle hayatını kaybettiğini biliyor musunuz? İş kazaları nedeniyle çok daha fazla işçi yaralandı veya sakat kaldı. Bu nedenle, tüm şirketler, çalışanlarının İSG risklerini azaltmalı ve sağlam bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi kurmalıdır.

Kuruluşunuz iş yeri güvenliğini taahhüt ediyorsa, muhtemelen daha önce İSG yönetim sistemlerini duymuşsunuzdur.

Hâlihazırda herhangi bir önleminiz yoksa veya sadece mevcut İSG sisteminizi iyileştirmek istiyorsanız, merak ediyor olabilirsiniz:

“ İSG yönetim sisteminin faydaları nelerdir ?”

Bu yazıda cevaplamayı amaçlayacağımız soru tam olarak bu . Size İSG yönetim sistemlerinin sunduğu faydaları tam olarak göstereceğimize ve kuruluşunuzdaki sağlık ve güvenlik risklerini yönetmenize nasıl yardımcı olabileceklerini göstereceğimize söz veriyoruz .

Bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin en önemli 10 faydası şunlardır:

 1. İyileştirilmiş sağlık ve güvenlik performansı
 2. Kazalar ve olaylarla ilişkili azaltılmış maliyet
 3. İyileştirilmiş personel ilişkileri ve moral
 4. İş verimliliğini artırın
 5. İyileştirilmiş kamu imajı ve halkla ilişkiler
 6. Daha düşük sigorta primleri
 7. Finansmana daha kolay erişim
 8. Mevzuat uyumluluğunun artması
 9. Geliştirilmiş güven
 10. Kurumsal ve sosyal sorumluluğu artırın

 

İSG yönetim sistemlerinin 10 faydasını detaylı incelersek;

 

 1. İyileştirilmiş sağlık ve güvenlik performansı

İSG yönetimine sistematik bir yaklaşım benimsemenin ve belirli bir sistem kullanmanın işinizi yönetmeyi kolaylaştıracağına kesinlikle şüphe yok !

Uygun bir sisteme sahip olmak, İSG yönetim stratejilerinizi çok daha etkili hale getirecektir.

Neden?

Tüm çalışanlarınız, ister bir olayı bildirmek, ister bir soruna yanıt vermek veya bir sorun üzerinde çalışmak olsun, temel faaliyetlerin nasıl ele alınacağı konusunda net bir anlayışa sahip olacaktır.

Her çalışan, izlenmesi gereken kesin protokol konusunda net olduğunda ve herkes her seferinde aynı yaklaşımı kullandığında, kuruluşunuzun İSG performansı artacaktır.

Doğru İSG yönetim sistemi uygulandığında, kuruluşunuz tesislerinde gerçekleşen İSG ile ilgili her faaliyete ilişkin net bir genel bakışa sahip olacaktır. Ne olduğuna, buna nasıl yanıt verildiğine ve başka hangi önlemlerin alındığına dair net, üzerinde anlaşmaya varılmış bir kaydınız olacak.

 

 1. Kazalar ve olaylarla ilgili azaltılmış maliyet

Kuruluşunuzda şu anda yürürlükte olan bir İSG yönetim sistemi yoksa, hataları ve sorunları düzeltmenin ne kadar pahalı olabileceğini acı bir şekilde fark edeceksiniz.

Görüyorsunuz, kazaları ve olayları izleyen ve izleyen bir sistem olmadan, çalışanlarınızın karşılaştığı riskleri azaltacak bir formülünüz yok .

Ne zaman bir kaza olsa, işiniz sonuçların insafına kalır.

Sigorta primlerinizi yükselten personel tazminat talepleri

Yaralanan işçiler iyileşirken iş gücünüzdeki boşlukları doldurmak için geçici personel tutmanın maliyeti.

Ve dahası!

İş gücünüz, işletmenizin en büyük varlığıdır: her kaza ve olay, personelin moralini bozar.

Çalışanlar, işverenlerinin İSG yönetimini ciddiye almadığını hissettiklerinde, işlerine daha az ilgi göstereceklerdir.

Bunun üretkenlik söz konusu olduğunda önemli bir zincirleme etkisi vardır. Bir Gartner anketi, düşük ahlaklı işyerlerinin tipik olarak daha düşük üretkenlik seviyelerine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Başka hiçbir şey dikkatinizi çekmiyorsa, düşük verimliliğin kuruluşunuzun kâr hanesini ne kadar etkileyeceğini düşünün. Güzel bir resim değil, değil mi?

 

Resmi bir İSG yönetim sistemi, olayların ve kazaların meydana gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olur ve bu da, kuruluşunuzun bunlarla başa çıkma maliyetlerini düşürür.

 

 1. İyileştirilmiş personel ilişkileri ve moral

İSG yönetim sistemlerinin üçüncü faydası, çalışan memnuniyetini artırması, personel ilişkilerini ve moralini iyileştirmeye yardımcı olmasıdır.

Kuruluşunuzda şu anda yürürlükte bir İSG yönetim sistemi yoksa, personel üyelerinin fark etmediğini düşünerek kendinizi kandırabilirsiniz.

Ama muhtemelen var !

Çalışanlar , yöneticilerinin sağlık ve güvenlikleriyle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğini fark edeceklerdir .

Bunu ifade etmeyebilirler , ancak bağlılık düzeylerinde ve iş başındaki davranışlarında bunu fark edeceksiniz.

Bir uçta, İSG yönetim sistemi olmayan kuruluşlar, çalışanların kasıtlı veya kasıtsız olarak işte güvenli olmayan davranışlarda bulunduğunu görebilir. Sağlam bir güvenlik kültürü olmadan, çalışan kendi güvenliğini veya başkalarının güvenliğini riske atabilir.

Tüm bunlar, bir şirket bir İSG yönetim sistemine yatırım yaptığında değişir. Çalışanlar, bir dizi net İSG uygulamasına sahip oldukları için kendilerini daha rahat ve güvende hissetmeye başlayacaklar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra, her durumda izleyecekleri kesin yönergeleri bilecekler ve işteyken güven kazanmalarına yardımcı olacaklar.

Bir İSG yönetim sistemi uygulamaya başladığınızda, çalışanların üretkenliğinin ve moralinin yükseldiğini, çalışanı elde tutma oranlarının yükseldiğini ve kuruluşunuzun büyümesinin arttığını fark edeceksiniz.

 1. İş verimliliğini artırın

Bir İSG yönetim sistemi uygulamak, işletmenizin verimliliğini artırmanın en iyi yollarından biridir.

Neden?

Çünkü maliyetlerinizi neredeyse tamamen azaltır .

Bir İSG yönetim sistemi size şu konularda yardımcı olabilir:

Personelinizin aldığı hasta ve hastalıklı günlerin sayısını azaltın

İşe almanız gereken geçici işçi sayısını azaltın

Daha düşük sigorta primleri

Personelin moralini ve üretkenliğini artırın

Personel tutma oranlarını iyileştirin

Eğitim maliyetlerini azaltın (yeni ve geçici personel için)

Geliştirilmiş verimlilik, harekete geçmek için güçlü bir teşvik OLMALIDIR ve bir İSG yönetim sistemi, hiçbir sisteme sahip olmamakla veya sınırlı etkinlikle karşılaştırıldığında rakipsiz avantajlar sunar.

Güçlü bir İSG yönetim sistemi, maliyetleri neredeyse her şekilde düşürmeye yardımcı olur.

Riski azaltarak, daha düşük bir kaza ve yaralanma oranına sahip olacaksınız, bu da geçici işçileri işe alma ve eğitme ve hasarlı mülk ve ekipmanı değiştirme veya onarma masraflarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırılacak daha az kaza ile İSG yönetim sistemleri, kazaları araştırma maliyetini de azaltır ve aksi takdirde karşılaşacağınız planlanmış gecikmelerden kaçınmanıza yardımcı olur.

Uzun vadede bir İSG yönetim sistemi başlatmak, herhangi bir kuruluşun atabileceği en karlı adımlardan biridir .

 

 1. Geliştirilmiş kamu imajı ve halkla ilişkiler

” Kötü tanıtım diye bir şey yoktur ” sözünü kim icat ettiyse, belli ki çok uluslu bir şirkette halkla ilişkilerde hiç çalışmamış!

Modern kuruluşlar için, sağlıkla ilgili ciddi kazalar ve yaralanmalar GERÇEKTEN halka açık hale gelir ve bir şirketin kamusal imajına onarılamaz zararlar verebilir.

Marka çekiciliği oluşturmaya ve yeni müşteriler kazanmaya gelince, akıntıya karşı yüzüyorsunuz. Kuruluşunuzun ihtiyaç duyduğu son şey, iyi çalışmanızı gölgede bırakacak büyük bir olaydır.

Tüketicilerin, çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini ciddiye almayan şirketlere güvenme olasılığı çok daha düşüktür.

Bu nedenle bir İSG yönetim sistemi kurmak mantıklı bir önlemdir. Çalışanlarınıza, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı haklarına değer verdiğinizi ve buna saygı göstermeye her türlü niyetiniz olduğunu gösterir.

Zamanla bu, kamu imajınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir, personel alımını ve elde tutmayı çok daha kolay hale getirir: hem siz hem de çalışanlarınız için bir kazan-kazan!

 

 1. Daha düşük sigorta primleri

Çoğu işletme resmi bir İSG yönetim sistemi düşünmeye başladığında, dikkate aldıkları ilk konulardan biri maliyettir.

Maliyet kesinlikle denklemin bir parçası olsa da , harcamaların maliyet tasarruflarıyla nasıl dengelendiğini anlamak önemlidir.

 

İSG yönetim sistemlerinin çalışan devrini azaltmak, geçici işçileri işe alma ve eğitim maliyetlerini düşürmek ve kazaları ve olayları araştırma maliyetini düşürmek gibi kuruluşunuza para kazandırabileceği çeşitli yolları zaten tartışmıştık.

 

Ancak önemli ve genellikle gözden kaçan bir maliyet tasarrufu, daha düşük sigorta primleri olabilir. Günümüzün dava kültüründe, sigorta primleri zorunludur, ancak işyerinizde çalışanlarınıza yönelik riskleri etkin bir şekilde kontrol ettiğinizi gösterebilirseniz sigortacılar daha düşük primler sunacaktır.

Yaralanmaları ve hastalıkları yüzde 20 oranında azaltmak için bir İSG yönetim sistemi kullanabiliyorsanız, bu, primlerinizi yenilemeye geldiğinizde kullanabileceğiniz değerli bir kanıttır. Kuruluşunuzun algılanan riski daha düşüktür ve bu, daha düşük sigorta primleri yoluyla maliyet tasarrufu sağlayabilir.

 

 1. Finansmana daha kolay erişim

Bankalardan ve yatırımcılardan finansman sağlamak, özellikle günümüzün zorlu iş ortamında asla kolay değildir.

Ancak bir İSG yönetim sistemi, potansiyel yatırımcılara kuruluşunuzun iyi yönetildiğini kanıtlamanın önemli bir parçasıdır.

Bankaların ve yatırımcıların, iyi yönetildiklerini gösterebilecek işletmeleri finanse etmeye daha istekli olacaklarına dair güçlü kanıtlar var.

Daha az kaza ve yaralanma ve meydana gelen herhangi bir olaya yanıt vermenize yardımcı olan bir dizi açık yönerge sayesinde, şirketiniz daha sağlıklı bir kâr tablosuna sahip olacak ve başka türlü kazanamayacağı yatırımları kazanma şansı artacaktır.

 

 1. Artan mevzuat uyumluluğu

Çoğu işletme sahibinin kalbine korku salan iki kelime varsa, o zaman bu ikisi olabilir: ‘mevzuata uygunluk’.

Yönetmelikler giderek katılaşıyor ve cezalar her zamankinden daha şiddetli.

Örneğin,  6331 Sayılı  İSG  Yasası , Türkiye  işletmelerinin ölüm, ciddi kaza veya yaralanma gibi ‘bildirilebilir’ bir olay meydana geldiğinde derhal düzenleyici kurumlarına haber vermesini gerektirir .

Yürürlükte bir İSG yönetim sisteminiz yoksa, ihmal veya insan hatası nedeniyle farkında olmadan suç işleme olasılığı oldukça yüksektir.

 

Uygun bir İSG yönetim sistemi, TÜM personelinizin mevcut yasal gerekliliklerden haberdar olmasına yardımcı olacaktır. Bu, mevzuata uygunluğunu artırır ve para cezası ödemek zorunda kalma riskini azaltır.

 

 1. Geliştirilmiş güven

Kapsamlı bir İSG yönetim sistemi, personelinizin aşağıdakiler gibi çok çeşitli tehditlere ve sağlık sorunlarına karşı daha fazla korunmasını sağlamaya yardımcı olur:

 

 • Düşme
 • Yaralanmalar
 • Tekrarlayan zorlanma yaralanmaları
 • Titreşim ve gürültünün etkileri
 • Cilt hastalıkları
 • Asbeste bağlı hastalıklar

Ve dahası!

Çalışanlar iş yerinde kendilerini güvende hissettiklerinde, kendilerini güvende hissetme olasılıkları daha yüksektir. Tartıştığımız gibi bu, üretkenlik, etkinlik ve elde tutma oranları gibi işlerinin diğer birçok alanını da besliyor.

Bir İSG yönetim sistemini benimsemek, yapabileceğiniz diğer eylemleri tamamlayan güven oluşturmanın bir yoludur.  Örneğin, personele işyeri güvenliğine bağlı olduğunuzu göstermenin bir yolu olarak işletmeniz için AS/NZS 4801 ve/veya OHSAS 18001 sertifikasına başvurabilirsiniz. Bu sertifikalar, sağlık ve güvenlik risklerini yönetmek için resmi prosedürler oluşturmaya yönelik en iyi yollardan bazılarıdır.

Çalışanlar, onların sağlığına ve güvenliğine aktif olarak baktığınızı görürse, ilişkiler ve güven artacaktır. Bu, daha üretken, daha verimli bir işgücüne yol açacaktır.

 

 1. Kurumsal ve sosyal sorumluluğu artırın

Yapılan bir anketlere göre, toplumun neredeyse yüzde 90’ı işletmelerin toplumsal iyilik yapma sorumluluğu olduğuna inanıyor. Bu bulgu, markaların gündemlerinin merkezine kurumsal sosyal sorumluluğu (KSS) koymaları gerektiğini gösteriyor.

Güçlü bir İSG yönetim sistemine sahip olmak, markanızın çekiciliğini oluşturmanın özellikle önemli bir parçasıdır. Ankete katılanların yüzde 57’sinden fazlası, işletmelerin zorla çalıştırma gibi zararlı çalıştırma uygulamalarına bel bağlamama sorumluluğunun olduğunu söyledi. Bir İSG yönetim politikası, çalışanlarınızın fiziksel, sosyal ve zihinsel esenliğine değer verdiğinizi gösterir ve kamusal imajınızı oluşturmanıza yardımcı olur.

KSS sadece paydaş beklentilerini karşılamak, yasa ve yönetmeliklere uymak ve uluslararası normlara uymakla ilgili değil, aynı zamanda işçi sağlığına dikkat etmek gibi etik davranışlarla da ilgilidir. 

Çözüm

Bir işletme veya kuruluş olarak, bir İSG yönetim sistemini benimsemenin bu on şaşırtıcı faydası karşı konulamaz olmalıdır. Çalışan sağlığı ve güvenliğine odaklanmanın işletmeniz için önemli sonuçları olabilir ve kârınızdan maliyetlerinize ve hatta toplumdaki imajınıza kadar her şeyi etkileyebilir.

 

Niyetlerinizi nasıl eyleme geçireceğiniz hakkında daha fazlasını öğrenmek ve İSG yönetiminize bugün yatırım yapmaya başlamak istiyorsanız, Efor OSGB‘ye ulaşın.