Forklift İş Güvenliği

Forklift iş güvenliği kapsamında dikkatle çalışılması gereken araçlardandır. Forklift kullanan çalışana uygulaması gereken iş sağlığı ve güvenliği gereklilikleri detaylıca aktarılmalıdır.

Forklifte Yaklaşma Mesafesi

 • Forklift ile çalışılan alanlarda geçiş yollarının işaretlenmesi önem arz etmektedir. Zorunlu olmadıkça bu yolların dışına çıkmamalıdır. Belirlenen güzergah içerisinde kullanılmalıdır.
 • Forkliftlerin çalışma alanlarına işi olmayan kişi ve araçların girmesi mutlaka engellenmelidir.
 • Kapılardan geçerken yavaş geçilmeli, korna çalınmalı ve hatta durularak kontrol sağlanmalıdır.
 • Yük kaldırma durumunda eğer yakında insan varsa kişiyi ordan uzaklaştırmadan yük kaldırma işlemi kesinlikle yapılmamalıdır.
 • Eğer iki forklift arka arakaya gidiyorsa bu durumda ikisi arasındaki mesafe çatal uzunluğu dahi edilerek en az bir forklift boyu kadar olmalıdır.
 • Forklift ile başka bir araç izleniyorsa arada 3 araçlık mesafe bırakılması gereklidir.

Manevra Mesafesi

 • Forkliftlerde iş güvenliği için hız ve manevra kontrolü
 • Kullanılırken hız sınırları mevcuttur. Bilinmesi gereken yüksek hızda ani manevralar yapılmaması gerektiğidir. Bu gibi hareketler sonucu araç devrilebilir. Yokuş üzerinde dönülmemeli ve eğime paralel şekilde kullanılmamalıdır. Eğimli yüzeylerde manevra yapmayın. Rampa üzerinde iniş ve çıkışlarında, özellikle büyük hacimli yükleri taşırken, dışarıdan size kılavuzluk edecek bir personel bulundurun.

Hız Sınırı

 • Kapalı alanlarda (çalışma sırasında); 5 km
 • Açık alanlarda (öreneğin fabrikaların avlusu) 10 km’dir.
 • Forkliftin devrileceğini hissettiğinizde dışarı atlamaya çalışmayın. Hayatta kalmak için koltuğunuzda oturun ve sıkıca tutunun.

Forklift İş Güvenliği Önlemleri 

Sağlıklı bir şekilde kullanılması ve iş güvenliği açısından tehlikeli bir duruma neden olmaması için talimatlar oluşturulmalı ve operatörler bu konu hakkında bilgilendirilmeli ve yeni işe başlayan bir operatör mutlaka eğitilmelidir. Bu talimatlar; kullanım yeri, emniyet kemerinin kullanımı, yol trafik uyarıları, güvenli sürüş mesafesi, hızı, yetkisiz kişilerin kullanmaması, emniyet sepetinin kullanılması, günlük aylık senelik bakımlar, patlayıcı ve kimyasal malzemelerle çalışma maddelerini mutlaka içermelidir.

Forklift Operatörü Baret Takmalı mı ? 

Güvenli bir şekilde forklift kullanımının sağlanması için, iş güvenliği kurallarına uyulmalıdır. Kullanan kişi baret ve güvenli ayakkabı giymeli ve iş kıyafeti için tek parça tulum tercih edilmelidir.

Çalışma Eğitimi

Kullanılırken yapılması gereken, forklift çatalları 15-20 cm yukarıda ve arkaya hafifçe eğik olarak sürülmelidir. Bu forkliftin dengesinin kurulmasını sağlayacaktır ve operatör için daha iyi bir görüş netliği kazandıracaktır. Dikkat edilecek bir diğer husus çatalların gerekli olandan daha fazla yukarıda tutulması halinde forkliftin takla atma riskiyle karşı karşıya olduğudur.

Forklift Yük Kaldırma Diyagramı 

Taşıyabilecekleri en ağır yükün en az 1,5 katını etkili ve güvenli bir şekilde kaldırıp askıda tutabilecek güçte olmalıdır. Bu taşınılan yüke dayanıklı yük frenlerine sahip olmalıdır.

Çalışma Eğitimi

Forklift kullanılırken yapılması gereken, forklift çatalları 15-20 cm yukarıda ve arkaya hafifçe eğik olarak sürülmelidir. Bu forkliftin dengesinin kurulmasını sağlayacaktır ve operatör için daha iyi bir görüş netliği kazandıracaktır. Dikkat edilecek bir diğer husus çatalların gerekli olandan daha fazla yukarıda tutulması halinde forkliftin takla atma riskiyle karşı karşıya olduğudur.

Forklift Yük Kaldırma Diyagramı

Taşıyabilecekleri en ağır yükün en az 1,5 katını etkili ve güvenli bir şekilde kaldırıp askıda tutabilecek güçte olmalıdır. Bu taşınılan yüke dayanıklı yük frenlerine sahip olmalıdır

Efor OSGB İstanbul; Tecrübeli İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinizde kaliteli ve güvenilir OSGB’dir. Efor OSGB ile Geleceğe GÜVENLE Bakın!