Film Seti İş Kazaları

Film Seti İş Kazaları

Film Seti İş Kazaları | Filmler, ekranlarda izlendiğinde insanların üzerinde büyük bir etki bırakır. Ama filmlerin çekim yapıldığı setlerde, kameranın arka tarafındaki dünyayı hiç kimse göremez. Setlerde bir bakıma iş yeri sayılır ve oyuncularda aslında birer çalışandır. Çok tehlikeli bir işyerinde uygulanan bütün iş sağlığı ve güvenliği kuralları film setleri içinde geçerli olmalıdır. Özellikle aksiyon filmlerinde, savaş sahneleri çekimi, hızlı araç kullanımı, yüksekte yapılan hareketler, film setlerinin karmaşık ortamı iş kazaları riskini artırmaktadır. Bu sebeble film sektörü İş sağlığı güvenliği değerlendirmesinde tehlikeli sınıfta değerlendirilen bir iş alanıdır.

Film Seti İş Kazaları ve Ortak Türleri

Filmin türüne bağlı olarak, set düzenleri karmaşık olabilir. Özellikle aksiyon içeren karelerde, arabaların hızlanması sonucu enkaza dönüşenilir. Özel efektler ne kadar yoğun olursa, setin ne kadar tehlikeli olabileceği de parlel olarak artar. İşte bazı yaygın film seti kazaları:
• Araba kazaları
• Ezilme yaralanmaları
• Boğuşma
• İskele düşmesi
• Düşen ekipman veya sahne
• Ağır makine
Çoğu film seti iş kazalarına insan hatası neden olur. Bazen uygun güvenlik protokolleri takip edilmez. Bazen ekip uygun şekilde eğitilmemiş ya da denetlenmemiştir. Ekip ekipmanın ve aksesuarların kullanımı ve bakımı hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu durumda film seti iş kazaları günümüzde hala devam etmektedir.

İşte gelmiş geçmiş unutulmaz 8 film iş kazasını sizler için derledik.

Deadpool 2 (2018)
Ryan Reynolds’ın başrolde oynadığı Deadpool 2’nin Kanada’da gerçekleşen çekimlerinde, bir dublör feci kaza sonucu hayatını kaybetti! Motor kullanan kadın dublör, bisikletli olan başka bir dublöre çarparak Shaw Tower’ın camlarına girdi. film kazasına tanık olan vatandaşlar, olayın filmde yer alacak bir sahne sandıklarını söylemişler

Sherlock Holmes (2011)
Robert Downey’nin çenesine tam 6 dikiş atılmasına sebep olan film kazası, Sherlock Holmes filminin çekimleri sırasında gerçekleşti. Dünyaca tanılan dedektifi canlandıran Downey, eski güreşçi Robert Maillet ile ringe çıktı. Dövüş sırasında nakavt olan Downey, çenesini çarparak ağzı kanlar içinde kaldı.

Gothika (2003)
Oscar ödülü kazanan Halle Berry, film setlerinin en çok kaza yaşayan oyuncusu olarak anılıyor. ‘Gothika’ isimli gerilim türündeki filmde, Penelope Cruz ve Robert Downey ile kamera karşısına geçen oyuncu, çekim esnasında kolunu kırmıştı. Güzel oyuncunun bir başka talihsiz film kazası ise ‘Kedi Kadın (Catwoman) çekimlerinde yaşanmıştı.

Salt Ajan (2010)
Salt Ajan filminin Long Island’da gerçekleşen çekimleri esnasında talihsiz bir film kazası yaşayan Angelina Jolie, başını çarparak alnı kanlar içerisinde kalmıştı. Acilen ambulansla hastaneye kaldırılan başarılı oyuncu, film setinde yaşanan kaza sonrası alnında leke kalmadığını belirtti

Kill Bill (2003)
Kill Bill filminin çekimlerimde sakatlanma tehlikesi yaşayan Uma Thurman, Instagram hesabı üzerinden o görüntüleri paylaşmıştı. Quentin Tarantino’nun kendisine zulmettiğini belirterek, dublörsüz çekilen sahneler sebebiyle tehlikeli anlar yaşadığını belirtmişti.

Everybody’s All-American
Amerikan futbolu sahnelerinin çekiminde Dennis Quaid, gerçek hayatta da Amerikan futbol oyuncusu olan Tim Fox ile çarpıştı. Çarpışma esnasında ve sonrasında büyük acı yaşayan oyuncunun köprücük kemiği kırıldı.

Başka Gün Öl (2002)
Halle Berry , Başka Gün Öl (Die Another Day) filminin çekimlerinde de korkunç bir film kazasının ucundan dönmüştü. Sahne içeriğinden dolayı boğazına cisim takılan Berry, 007 James Bond rolündeki Pierce Brosnan’ın o anda yaptığı müdahale sonucu boğulmaktan zor kurtulmuştu.

Quantum of Solace (2008)
007 James Bond’u canlandıran, sinema dünyasının korkusuz karakteri, İngiliz aktör Daniel Craig, Quantum of Solance isimli Bond filminin setinde talihsiz bir film kazası yaşadı. Çekimler sırasında elini ve parmağını feci şekilde kesen başarılı oyuncu çok kan kaybederek ancak birkaç gün sonra çekimlere devam edebildi.

Efor OSGB “HEDEF SIFIR İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI” vizyonu ile çalışarak işyerinizi ve çalışanlarınızı iş kazalarından korumak için gerekli eğitim, tedbir ve denetimleri yapmaktadır.