En Yaygın İş Kazası Nedenleri

İş Kazalarında İlk Yardım

En Yaygın İş Kazası Nedenleri

İş kazası nedenleri için istatistikleri kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereklidir. İstatistiklere göre her 100 iş kazasından 80’i olaya karışan kişiden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Serbest hareketler, emniyetsiz koşullar var oldukça bulunan kaza miktarı en kısa sürede 4 kat daha artacaktır.

Kazalar birçok nedenden dolayı meydana gelir. Ve insanlar genelde kazayı üstlenecek birilerini, suçu atacak birilerini dört gözle aramaktadırlar. Çünkü aşağı listeleyeceğimiz nedenleri hiçbiri görmezden gelir.

İş Kazası Nedenleri

1.Kestirme Yol Kullanmaya Çalışmak

Her gün yeni kararlar alarak yeni bir iş gününe koyuluruz. Fakat biz insanoğlunun doğasında  sabırsızlık vardır. Peki bu durumu genel olarak düşündüğünüzde bir iş kazasına neden olabileceğini hiç düşündünüz mü?

2. Aşırı Özgüvenli Olmak 

İş kazası nedenleri içerisinde yer alan aşırı özgüvenli olmak da sorun olabilmektedir. Özgüven iyi bir şeydir. Aşırı özgüven daha iyi bir şeydir. Fakat ne kadar özgüvenli olursanız olun ” Bu benim başıma asla gelmez” cümlesini kullanmayın. Bu cümle işinizde uygunsuz prosedürlere, araçlara veya yöntemlere yol açabilecek bir tutumdur. Kendinizi aşan işlere kalkıştığınızda ve bunu fark ettiğinizde çok geç olabilir. İş güvenliği önleminizi her daim almayı ve kapasiteniz kadar yapabileceğiniz işleri üstlenmeniz iş sağlığı ve güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.

3. Eksik Talimatlarla Görev Başlatmak

İşinizin gereklerini yerine getirmek için aldığınız talimatları mutlaka inceleyin kendinize göre bir eksiklik görüyorsanız bu durumu mutlaka bildirin.  Bir iş yapmak için gönderilen bir işçiyi, işin talimatlarının sadece bir bölümünün verildiğini gördünüz mü? Çalışma prosedürleri ve güvenlik önlemleri hakkında açıklamalar sormaktan çekinmeyin.

4.Kötü Kat Hizmetleri

Kötü temizlik, her türlü tehlikeye neden olur. İyi bakımlı bir alan, diğerlerinin izleyebileceği bir standart belirler. İyi temizlik, hem çalışanlarınızı iyi huzurlu hissettirirken  hem de iş güvenliğini sağlar.

5.Güvenlik Prosedürlerini Dikkate Almamak

Güvenlik prosedürlerine uyulmamasının bilerek yapılmaması sizi ve iş arkadaşlarınızı tehlikeye atabilir. . Güvenlik konusunu dikkate almamak ve şirketinizin güvenlik politikasına uymamak bir zayiata yol açabilir!

6. Dikkat Dağınıklığı

Yaptığınız her işte bütün dikkatinizi işinize veriniz. İş kazalarının en önemli nedenlerinden biridir, dikkat dağınıklığı sonucu  iş kazası yaşamak.

7. Planlı Olamamak

İşinizin ilk başlangıç noktası planlama olmalıdır. Plansız bir çalışma yaptığınız takdirde sonucun başarısız olma ihtimalini düşünmek sizi strese sokabilir. Sonuç olarak stres de aynı zamanda iş kazası riskini artırmaktadır.

İş kazası ile ilgili detaylı bilgilere İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü‘nün sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Efor OSGB İstanbul; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinizde güvenilir çözüm ortağınızdır. Efor OSGB ile çalışanlarınız ve işyeriniz hep GÜVENDE!