Düşmeye Bağlı İş Kazaları ve Ekonomik Boyutu

İş Kazalarında İlk Yardım

Düşmeye Bağlı İş Kazaları maliyeti yıllık 37 milyon EURO

Düşmeye bağlı iş kazaları maliyeti yıllık 37 milyon Euro olarak kaydedilmiştir. Trakya Üniversitesi’nden Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek tarafından yapılan açıklamaya göre iş kazalarında yaşanan düşmenin ekonomik ve sağlık bakımından önemli sonuçlar getirdiğini iletti, ‘’ Yapılan araştırmalar düşme ve düşmeye bağlı komplikasyonlarla birlikte Avrupa’da düşmenin getirdiği maliyetin yaklaşık 37 milyon avro olduğunu göstermektedir’’ dedi

“Düşme Riskinde Hareket Analizleri ve Koruyucu Fizyoterapi Yaklaşımları” konulu toplantıda konuşan Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek, düşmenin göz ardı edilmemesi gereken önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

İş kazalarında yaşanan düşmelerin çoğunlukla yürüme esnasında veya harekette değişiklik yapma anında meydana geldiğini belirterek, düşmelerin yüzde 10’luk diliminin kırıkla sonuçlandığını, kırıkların ise yüzde 90’ının düşme nedeniyle oluştuğunu ifade etti.

Tesadüfi Ölümlerde Düşme En Etkili Unsur

Düşmeye bağlı olarak ortaya çıkan maddi ve manevi sorunların önemsenmesi gerektiğini dile getiren Doktor Hilal Keklicek, şöyle devam etti:

“Yapılan araştırmalar düşmenin maliyetinin büyük olduğunu göstermektedir. Araştırmalar düşme ve düşmeye bağlı komplikasyonlarla birlikte Avrupa’da düşmenin getirdiği maliyetin yaklaşık 37 milyon avro olduğunu göstermektedir. Bu çok yönlü olarak düşünüldüğünde hesaplanan bir tablodur. Bu durumun bireye yansıması ise telafisi mümkün olmayan süreçleri devreye sokabilir. Kazara kırıkların olması, travma yaşanan bölgeye, kişinin kemik veya sistem sağlığına bağlı olarak farklı sonuçlar doğurabilir. Birey yaşamını dahi kaybedebilir. Kazara ölümlerde düşmenin etkili bir faktör olduğu da bilinmektedir.”

Düşmenin birçok hastalığını bulgusu olarak gözlemlendiğini de vurgulayan Keklicek, sağlık problemi olmayan bireylerin bile belli aralıklarla düşme eğilimleri konusunda test yaptırmaları gerektiğini dile getirdi.

“TIBBIN DIŞINDA BİR YÖNTEME BAŞVURULMAMALI”

Keklicek, düşmeye bağlı meydana gelen kırık, incinme ve çıkık gibi durumlarda da uzman hekimlere başvurulması gerektiğini belirterek, “Bir kez bile düşsek, başımıza bir kırık gelse de gelmese de bir burkulma yaşasak da yaşamasak da hiçbir yerimiz incinmese bile bunun mutlaka bir analiz laboratuvarında araştırılması gerekiyor. Bu çok önemli bir konudur. Kaldı ki bir travma söz konusu ise bunun mutlaka bir uzman hekime danışılması gerekir. Yani tıbbi olarak yardım alınması gerekir. Tıbbın dışında bir yönteme ilk olarak başvurulmaması gerekir” diye konuştu.

Efor OSGB İstanbul; Tecrübeli İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinizde kaliteli ve güvenilir OSGB’dir. Efor OSGB ile İş Sağlığı ve Güvenliğiniz EMİN ELLERDE!