ALO 170 ile Çalışanlar İşverenlerini İhbar Ediyor!

Çalışanlar işverenleri için, Çalışma Bakanlığı’na ALO 170 ve www.alo170.gov.tr internet sitesinden ihbar/ şikayet bildirimleri yapmaktadırlar.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi ‘ALO 170‘e, ve www.alo170.gov.tr web sitesine  geçen yıl toplam 20 milyondan fazla ihbar/şikayet geldi.  Çalışanlar İŞVERENlerini yoğun olarak şikayet ederek ihbar etmekteler. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi ‘ALO 170‘ çağrı merkezi hattına, gelen çağrıların yaklaşık 11 milyonu işleme alınırken dönüşürken, bunların da %90’i ilk görüşmede çözüme kavuşturuldu.“En iyi dış kaynaklı iş ortaklığı” alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan “Contact Center World.com” yarışmasında 2012 yılında birincilik ödülüne değer bulunan “ALO 170”, çalışanların en fazla başvuru yaptığı hat oldu.

Başvuruya dönüşen söz konusu çağrıların, yaklaşık olarak;  %30’u hizmet dökümü, yüzde 20’si rapor ücreti, %5’i işsizlik sigortası, %5’i iş sağlığı ve güvenliğine uyulmamasına istinaden ihbar ve şikayetleri, %4’ü emeklilik, %3’ü iş sözleşmeleri, %3’ü çeyiz, emzirme ve cenaze ödenekleri, %3’ü kıdem tazminatı ve %36’sı geriye kalan diğer konuları içerdi.

Geçen yıl toplam 50 Milyon+ dakika görüşmenin gerçekleştirildiği hatta, vatandaşlara yönelik 3 Milyon+  dakika dış arama yapılırken, 1 Milyon+ adet SMS gönderildi.

Çalışanlar işverenleri için yoğun olarak ihbar/ şikayet bildirimleri yapmaktadırlar. Şikayet ve ihbarların ağılıklı olarak; , “Maaşım sigortada düşük gösteriliyor”, “Sigortam yapılmıyor yada geç yapıldı”, “iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uyulmuyor” , “iş kazası yaşandı” , “meslek hastalığı oluştu” , “Fazla mesai ücretim ödenmiyor”  gibi pek çok İŞVEREN şikayeti için aradığı bu hatta kişi, isimsiz ihbar da yapabiliyor. Örneğin işçi, maaşı düşük gösteriliyorsa, bunu kanıtlayan maaş belgelerini saklayarak, ALO 170’e başvuruda bulunabilir. İsminin gizli kalmasını istediğini söyleyerek ihbar yapabilir. 

İş sağlığı ve güvenliği kanunu gerekliliklerine uymayan işletmelere, çalışanların ihbarı sonrasında teftiş yapılır. Teftiş sonucunda müfettişlerce cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. İşverenlerin OSGB firmalarından hizmet alarak İSG mevzuatına uyması hem kendileri hemde çalışanları için yasal zorunluluktur.

 Efor OSGB istanbul | İş Sağlığı ve Güvenliği Bizimle Emin Ellerde!…