Ağır Metallerle Zehirlenme


Ağır Metallerle Zehirlenme

Civa zehirlenmesi ; Civa oda ısında sıvı olan tek metal olup gümüş beyaz rengindedir. Civa ve bileşenleri; asetaldehit ve viniklorit gibi sentetik endüstriyel maddelerin üretiminde, sodyum klorürden sodyum hidroksit ve klor üretiminde, termometre ve elektrikli aletlerin üretiminde, endüstriyel kontrol aygıtlarında, tarım ilaçlarında, ayrıca boya ve kağıt sanayisinde kullanılmaktadır. Endüstride kullanımının yaygın olmasına bağlı olarak çevre kirlenmesini olumsuz etkiler. Çeşitli gıdalara, sulara ve su ürünlerine bulaşması kronik civa zehirlenmesine neden olabilmektedir. Gıdalardaki organik civa kalıntıları sindirim kanalından kolayca emilir. Hamilelikte civaya maruziyet, ciddi doğumsal kusurlara yol açabilir. Elementel civa kolaylıkla deriden emilebilir. Civaya korunmasız dokunmak ciddi zehirlenmeye neden olabilir.

Belirtileri

Ağız yoluyla akut zehirlenmelerde şiddetli karın ağrısı, kusma, ishal ve bağırsaklarda kanmalar ortaya çıkar. Solunum yoluyla akut zehirlenmelerde aşırı tükrük salgısı, ağız içinde yaralar, ağızda metal tat, ishal, solunum yollarında irritasyon, pnömoni ve böbrek işlevlerinde bozulmalar görülür. Kan beyin engelini aştığında santral sinir sistemi belirtileri görülür. Dengede bozulma, baş ağrısı, baş dönmesi, kaslarda katılık ve kasılmalar görülür.

İlk yardım

  • Ağız yoluyla zehirlenmelerde kusturma işlemi uygulanır.
  • Müshil verilerek civa bağırsaklardan uzaklaştırılmaya çalışır.
  • İlk 3 saat içinde özgül antidotu verilmelidir. Bu nedenle kişinin hemen bir sağlık kuruluşuna sevki sağlanmalıdır.

Kurşun zehirlenmesi ;  Kurşun akümülatör yapımında, elektrik kablo kaplamasında, kauçuk ve oyuncak yapımında ve boyalarda kullanılan bir maddedir. Vücutta biriken ve yavaş atılan kurşunun sindirim kanalından alınması, solunum yolu ile vücuda bir kere yüksek miktarda veya düşük miktarda uzun sürede girmesi halinde zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.

Belirtileri

Akut zehirlenmelerde bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, ağızda metalik tat, idrar miktarında azalma, dolaşım yetmezliği, hipertansiyon, kasılmalar, felçler, koma ve ölüm görülebilir. Kronik zehirlenmelerde sindirim sistemi, sinir sistemi belirtileri, kan hücrelerinde işlev bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

İlk yardım

  • Ağız yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde kusturma işlemi yapılır.
  • Mide yıkaması süt ve yumurta akı yapılır. Böylece kurşunun bileşiği değiştirilerek emilimi önlenir.
  • Müshil verilerek bağırsaklardan atılımı hızlandırılır.
  • İdrar ile atılımın hızlandırılması için damar yolundan sıvı tedavisi yapılması gerekir. Bu nedenle kişinin en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlanmalıdır.

Bakır zehirlenmesi ;  Bakır, oksit karbonat ve sülfat hâlinde endüstride sık kullanılır. Bakır bileşikleri izolasyonda, besin sanayinde ve tarımda da kullanılmaktadır. Öldürücü zehirlenmeler ve organ hastalıkları yapabilir. Kolay oksitlenen bir metaldir. İyi kalaylanmamış bakır kaplarda asit ortamlı besin maddesi bulunması hâlinde toksik bakır bileşikleri meydana gelir. Bu toksik maddelerin besine geçmesi ve o besinin yenmesi sonucu zehirlenmeler görülür. Aynı kaptan yiyen aile fertleri arasında sık sık rastlanır. Zehirlenmeyi besin maddesinde üreyen mikroorganizmalar ve bakır kalayındaki kurşun şiddetlendirir.

Belirtiler

Ağız yoluyla alındığında sindirim sistemi belirtileri görülür. Özellikle yeşil renkte kusma, ishal, kan volümünde düşme, şok, böbrek işlev bozuklukları, karaciğerde birikimine bağlı hepatit görülür.

İlk yardım

  • Zehirlenme ağız yoluyla olmuşsa bol su ve süt verilir.
  • Kusturma işlemi yapılır.
  • Özgül antidotu olan kalsiyum disodyum EDTA önerilen dozda verilmelidir. Bu nedenle acil tedavinin uygulanması için zehirlenen kişinin en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlanmalıdır.

Ağır Metallerle Zehirlenme

Efor OSGB İstanbul; Tecrübeli İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinizde kaliteli ve güvenilir OSGB’dir. Efor OSGB ile Geleceğe GÜVENLE Bakın!

2013 yılından beri  İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olarak hizmet veriyoruz.